Czym jest Ajurweda

Czym jest Ajurweda?

Codzienny pośpiech, stres, niezdrowa dieta, a także niepewność dotycząca tego, co przyniesie przyszłość – wszystko to z pewnością nie sprzyja zachowaniu wewnętrznej równowagi. Okazuje się, że wiedza ajurwedyjska zawiera w sobie wiele cennych wskazówek, dzięki którym możliwe jest odzyskanie dobrego samopoczucia – i nie tylko! Ajurweda jest również odpowiedzią na wiele pytań, które nurtują nas w dzisiejszym, współczesnym świecie. Dowiedz się, czym jest Ajurweda i jakie są jej podstawowe założenia. 

Ajurweda – co to jest? 

Ajurweda to niezwykle rozległa wiedza nie tylko o uzdrawianiu, ale też o sposobie życia. Termin „Ayurveda” oznacza „wiedzę o życiu”, choć tłumaczenie go jako „sztuka życia” wydaje się bardziej trafne. W końcu dążenie do pełnej równowagi, a w efekcie – życie w zdrowiu i szczęściu – jest sztuką. I jest jak najbardziej możliwe – właśnie dzięki Ayurvedzie. 

Ayurveda jest zbiorem różnych nauk, które odnoszą się zarówno do sfery fizycznej, jak i duchowej. Jest to swego rodzaju system, który pozwala na osiągnięcie i zachowanie zewnętrznej i wewnętrznej równowagi. Mądrości Ayurvedy dotyczą m.in. zdrowia, odżywiania, ziołolecznictwa, a także stylu życia i codziennych zwyczajów.

Fakt, że Ajurweda odnosi się do wszystkich poziomów aktywności człowieka w codziennym życiu ma kluczowe znaczenie. Celem jest bowiem równowaga organizmu! Ajurweda zakłada, że holistyczne podejście jest kluczem do sukcesu. Nauka ta w istotny sposób różni się od medycyny zachodniej – przede wszystkim tym, że koncentruje się na zapobieganiu chorobom, usuwając ich źródła. 

Dzięki temu, że nauki Ayurvedy pozwalają zachować równowagę na każdym poziomie życia, człowiek jest w stanie cieszyć się dobrym, zdrowym i spokojnym życiem. 

Krótka historia Ayurvedy 

Według wielu badaczy Ajurweda zapoczątkowana została w XII wieku p.n.e. co oznacza, że rozwijana jest od tysięcy lat. System ten kształtowany był przede wszystkim pomiędzy V wiekiem p.n.e. a V wiekiem n.e. W tym czasie powstały najważniejsze dzieła ajurwedyjskie. 

Jednym z najstarszych dokumentów w medycynie ajurwedyjskiej, który przetrwał do dziś, jest dzieło Charaka Samhita, który w niezwykle wyczerpujący sposób opisał najważniejsze elementy Ayurvedy. 

Kolejnym ważnym dziełem jest dokument Sushruta Samhita, który skupiał się przede wszystkim na chirurgii ajurwedyjskiej. Samhit wierzył, że ten sposób leczenia jest najlepszy, ponieważ pozwala osiągnąć natychmiastowe efekty. 

Za jedno z najważniejszych dzieł ajurwedyjskich uznać należy również księgi Asthanga Hridayam. Jest to tzw. Wielka Trylogia, która przyczyniła się między innymi do tego, że ajurweda jako koncepcja zdrowia została uznana za naukę medyczną przez Światową Organizację Zdrowia. 

Choć medycyna ajurwedyjska wywodzi się z Indii, dziś nauka ta staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, również w Europie. Wielbiciele Ayurvedy traktują ją jako „naukę przyszłości”, choć bez wątpienia jest to jeden z najstarszych systemów medycznych na świecie. 

Koncepcja pięciu żywiołów w Ajurwedzie – najważniejsze założenia

Jedną z najważniejszych teorii Ayurvedy jest koncepcja pięciu żywiołów. Ajurweda zakłada, że cały wszechświat składa się z: eteru, powietrza, wody, ziemi i ognia, a każdy z nas ma w sobie unikatową kompozycję tych żywiołów, co ma związek z charakterystyką fizyczną człowieka. 

Istoty żyjące posiadają jeszcze jeden ważny element – pranę. Prana traktowana jest jako najważniejsza siła życiowa, która nas napędza i odpowiada za zdrowie fizyczne i mentalne. To właśnie prana jest źródłem siły! 

Kapha, vata czy pitta – jaką doszą jesteś? 

Zgłębiając tajniki Ayurvedy, można dowiedzieć się, że poszczególne żywioły łączą się w pary tworząc tzw. dosze, takie jak:

  • vata, 
  • pitta, 
  • kapha. 

Każda z dosz charakteryzuje się nieco innym wyglądem, tolerancją na zimno, apetytem czy rodzajem skóry. Intrygujące jest również to, w jaki sposób poszczególne dosze wpływają na poziom aktywności życiowej, cechy charakteru, kreatywność czy wrażliwość. 

Dowiedz się, co możesz zmienić

Ważnym elementem wiedzy ayurvedyjskiej jest szereg zaleceń dla każdej doszy. Są to wskazówki niezwykle konkretne, dotyczące snu, posiłków czy rodzajów aktywności, które sprawdzą się w przypadku danych dosz. Bardzo ważna jest również dieta ajurwedyjska, a także odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne. 

Dla osób, które dotychczas nie miały do czynienia z Ajurwedą, sporym zaskoczeniem może być trafność spostrzeżeń i zaleceń, dotyczących dosz. Ajurweda uczy, jak dbać o siebie w taki sposób, aby osiągnąć szczęście. Skuteczna terapia oczyszczająca, proporcje posiłków, styl życia czy ziołolecznictwo – wszystko to może sprawić, że najstarszy system medyczny, jakim jest ajurweda, pozwala żyć w pełnej zgodzie z samym sobą. 

Dieta ajurwedyjska również ma znaczenie!

Ajurweda mówi wiele na temat, w jaki sposób odżywiać organizm człowieka. Od rodzaju doszy (kapha, vata, pitta) zależą proporcje posiłków oraz produkty, które powinno się spożywać. Dieta ajurwedyjska to forma terapii, która między innymi może łagodzić stany zapalne, problemy skórne czy wspomóc utrzymanie równowagi w organizmie. To również sekret długowieczności! 

Żyjąc zgodnie z zasadami diety ajurwedyjskiej, można m.in. pozbyć się toksyn, które często są przyczyną braku energii. A skoro o energii mowa, warto również zdecydować się na ziołolecznictwo, które jest jedną z ważniejszych form leczenia według Ajurwedy. To także dobry sposób na zachowanie dobrej kondycji umysłu. 

Pięć żywiołów, będących podstawą diety ajurwedyjskiej, pozwala odkryć swoje mocne strony, dzięki czemu łatwiej uzyskać szczęście w życiu i zadbać o zdrowie. W końcu w Ajurwedzie chodzi przede wszystkim o zdrowie ciała i umysłu! 

Masaże i zabiegi ajurwedyjskie – medycyna ajurwedyjska

Od pewnego czasu ogromną popularnością cieszą się różnego rodzaju masaże i zabiegi ajurwedyjskie. Nic w tym dziwnego, ponieważ to doskonały sposób na poprawienie nie tylko swojego samopoczucia, ale też ogólnej kondycji organizmu. Ajurweda oraz specjalne masaże czy zabiegi mogą łagodzić bóle głowy, a ćwiczenia oddechowe czy terapie oczyszczające potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Co warto wiedzieć na temat tego typu zabiegów?

Masaż ajurwedyjski 

Masaż ajurwedyjski wpływa na organizm całościowo. Ajurweda w dużej mierze skupia się właśnie na doszach. Dotyczy to zarówno samej metody masażu, jak i tego, na jakie partie ciała kłaść nacisk i jak intensywny powinien on być. Masaż ajurwedyjski to nie tylko ulga dla zmysłów i sposób na obniżenie stresu. Tego typu masaż pozwala na oczyszczenie organizmu z toksyn, na usprawnienie pracy całego ciała, a nawet na poprawę trawienia. Nie bez powodu to właśnie masaż jest podstawą Ajurwedy! 

Zabiegi ajurwedyjskie

Choć masaże ajurwedyjskie są niezwykle popularne, Ajurweda obejmuje także różnorodne zabiegi, których celem jest poprawienie samopoczucia i ogólnej kondycji.

Szczególnie dużym zainteresowaniem, jeśli chodzi o zabiegi ajurwedyjskie, cieszą się zabiegi Vasti. Polegają one na rozgrzewaniu zmienionych chorobowo miejsc gorącymi olejami, które mogą przynieść błyskawiczną ulgę, np. w bólu pleców, schorzeń kręgosłupa, a nawet dolegliwości trawiennych. 

Wśród innych przykładów zabiegów ajurwedyjskich wymienić można takie metody, jak Udwarthana czy Shirodhara, które wspomagają oczyszczanie organizmu, odżywiają skórę, stymulują układ nerwowy i zmniejszają napięcie mięśni. 

Ayurveda – podsumowanie

Ajurweda to najstarszy na świecie system medyczny wywodzący się ze starożytnych Indii, którego podstawą jest dążenie do równowagi organizmu na poziomie ciała, ducha i umysłu. 

W ostatnich latach budzi ogromne zainteresowanie na świecie – szczególnie wśród osób, które cenią sobie naturalne metody wspierania organizmu. 

Medycyna ajurwedyjska zakłada, że kluczem do osiągnięcia szczęścia jest holistyczne podejście do człowieka. To absolutna podstawa wszelkich zasad ajurwedy i naturalna metoda leczenia, która łączy w sobie takie elementy, jak odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, ćwiczenia oddechowe, dietę, różne propozycje posiłków, formy medytacji, a także działania na poziomie emocjonalnym. 

Zgłębiając tajniki Ajurvedy, można osiągnąć stan równowagi ciała i umysłu, dążąc do pełni zdrowia i energii przez całe życie. 

Dietetyczka, konsultantka ajurwedy i pasjonatka holistycznego podejścia do zdrowia oraz absolwentka Shakti School.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *