Konsultacja ajurwedyjska – jak wygląda

Konsultacja ajurwedyjska – jak wygląda wizyta u lekarza ajurwedyjskiego i czego można się na niej dowiedzieć?

Ajurweda to najstarszy system medyczny powstały w Indiach, który liczy ponad 5 tysięcy lat. Mogą się nią zajmować lekarze, terapeuci i konsultanci, ale to lekarz ukończył 6-letnie studia i ma największą wiedzę, dzięki którym może diagnozować i leczyć pacjentów. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak wygląda konsultacja z lekarzem ajurwedyjskim i jak należy się do niej przygotować. 

Konsultacja ajurwedyjska – na czym polega?

Konsultacja z lekarzem ajurwedy różni się od wizyty u lekarza medycyny zachodniej, np. lekarza rodzinnego, ponieważ podczas spotkania, omawiane jest całe dotychczasowe życie, zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. 

Lekarz podczas konsultacji może zadawać pytania dotyczące m.in.:

 • spożywanych posiłków,
 • godzin jedzenia,
 • wypróżniania,
 • samopoczucia,
 • codziennej rutyny,
 • radzenia sobie ze stresem,
 • snu.

Dlatego na konsultację warto się przygotować i przyjść z dokładną listą dolegliwości, przebytych chorób, przyjmowanych leków, suplementów i wynikami aktualnych badań lekarskich. Warto również być szczerym i podzielić się wszystkim, co przychodzi nam do głowy, a co mogło wpłynąć na to, kim dzisiaj jesteśmy i jak się obecnie czujemy. 

Istotnym elementem jest także nasza motywacja i stopniowa realizacja zaleconych przez lekarza terapii, które mają przynieść poprawę zdrowia i wprowadzić harmonię do naszego życia. 

Czego można się dowiedzieć w trakcie wizyty u lekarza ajurwedyjskiego?

Podczas wizyty u lekarza ajurwedyjskiego możesz dowiedzieć się:

 • jaka jest Twoja konstytucja (oparta na doszach) na poziomie ciała i umysłu,
 • jaki styl życia jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni,
 • jak dostosować sposób żywienia do Twoich dolegliwości,
 • jakie suplementy diety i zioła mogą wspomóc Twoje zdrowie i przywrócenie wewnętrznej równowagi,
 • jakie zabiegi i terapie możesz stosować, aby wesprzeć organizm (np. masaże ajurwedyjskie, detoks, panchakarma, terapia punktów marma).

Jak wygląda spotkanie z lekarzem medycyny ajurwedyjskiej?

Wizyta u lekarza ajurwedyjskiego może odbyć się stacjonarnie lub online. Trwa około 1-1,5 godziny, jest to więc wystarczająco dużo czasu, by lekarz zapoznał się ze stanem Twojego ciała i umysłu, ustalił przyczynę zaburzeń i stworzył odpowiednie zalecenia za pomocą różnych technik ajurwedyjskich.  

Lekarz ogląda również język, z którego może wiele wyczytać i bada puls, przykładając do nadgarstka trzy palce. Diagnoza z pulsu (z sanskrytu nadi pariksha) jest niezwykłym narzędziem, które pozwala wykryć pierwsze symptomy zaburzeń na długo przed ich pojawieniem się w postaci choroby.

Specjalista ajurwedyjski odczytuje także prakriti, czyli unikalne zestawienie trzech dosz w ciele – vata, pitta i kapha, określające m.in. budowę ciała i temperament, które jest również wyznacznikiem idealnego stanu zdrowia. Następnie rozpoznaje vikriti, określane jako nierównowaga poszczególnych dosz i obraz aktualnego stanu zdrowia. 

Wskazówki i zalecenia dotyczące codziennej rutyny, jako sposób na odzyskanie życiowej równowagi

Na podstawie szczegółowego wywiadu, lekarz jest w stanie dobrać odpowiednie zalecenia, obejmujące:

 • zmianę diety (w tym informacje o tym, co jeść, a czego unikać), 
 • aktywność fizyczną (np. spacery, joga),
 • ziołoterapię,
 • poranną i wieczorną rutynę (np. picie na czczo ciepłej wody, skrobanie języka),
 • zabiegi ajurwedyjskie.

Lekarz ajurwedyjski zaleca również różne praktyki, które mają wesprzeć stan psychiczny i przywrócić równowagę emocjonalną. Do takich praktyk zalicza się przede wszystkim medytację, pracę z oddechem, czy znalezienie hobby i praktykowanie go. 

Wszystkie zalecenia mają za zadanie oczyścić organizm, odblokować przepływ energii, wspomóc zdrowienie i odzyskanie sił witalnych. 

Jaka jest różnica pomiędzy lekarzem “zachodnim”, a ajurwedyjskim?

Medycyna zachodnia różni się od wschodniej przede wszystkim podejściem do człowieka. Ajurweda pomaga ludziom holistycznie, biorąc pod uwagę nie tylko kondycję fizyczną, ale również stan emocjonalny i duchowy. Ponadto, duży nacisk kładzie na zapobieganie chorobom i utrzymywanie wewnętrznej równowagi oraz dobrego samopoczucia. 

Obecnie wiele osób korzysta z połączenia medycyny wschodniej łącząc ją z nowoczesną medycyną zachodnią, która potrafi uratować człowieka, ale zwykle opiera się wyłącznie na leczeniu konkretnych dolegliwości i chorób, nie biorąc pod uwagę wielu ważnych obszarów zdrowia, takich jak przeżywane emocje czy przebyte doświadczenia, które mogą wpływać na aktualny stan zdrowia.

Ayurveda charakteryzuje się również indywidualnym podejściem do pacjenta, ponieważ takie same wskazówki dla wszystkich zazwyczaj nie działają skutecznie. Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, lekarz dobiera zalecenia dotyczące m.in. zmian w diecie, aktywności fizycznej i codziennej rutyny. Natomiast aspekt leczniczy polega głównie na przepisaniu leków ziołowych, masaży ajurwedyjskich i innych zabiegów, których zadaniem jest przede wszystkiem oczyszczenie organizmu z nagromadzonych toksyn i poprawa trawienia.

Dlaczego warto wybrać się na konsultację ajurwedyjską?

Konsultacja ajurwedyjska to pierwszy krok do odzyskania równowagi poprzez poznanie, zrozumienie i wprowadzenie prostych praktyk, które wpływają na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia na długi czas.

To również doskonała alternatywa dla wizyty u lekarza nowoczesnej medycyny, który skupia się głównie na leczeniu objawów, a nie szukaniu przyczyny czy zapobieganiu chorobie. Jeśli zatem interesuje Cię całościowe podejście do człowieka i zadbanie zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, to konsultacja u lekarza ajurwedyjskiego będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. 

Niestety, dostanie się do lekarza ajurwedyjskiego w Polsce jest mocno ograniczone. Dlatego możesz również skorzystać z indywidualnych spotkań z konsultantką ajurwedyjską, czyli osobą zajmującą się zawodowo ajurwedą, która odbyła minimum 100 godzin nauki i praktyki poświadczonych odpowiednim certyfikatem. 

Przeprowadzony przez konsultantkę wywiad będzie równie szczegółowy, a zalecenia będą obejmować głównie dietę, aktywność fizyczną, codzienną rutynę, a także różne techniki oddechowe i medytacyjne, których zadaniem jest wsparcie organizmu i zdrowia. 

Konsultacja ajurwedyjska – podsumowanie

Konsultacja z lekarzem ajurwedy to analiza całego dotychczasowego życia, ponieważ wszystkie przebyte i obecne choroby, a także wydarzenia, wpływają na to, kim dzisiaj jesteśmy i jak się czujemy. 

W porównaniu do wizyty u lekarza medycyny zachodniej, lekarz ajurwedyjski przeprowadza szczegółowy wywiad, bada puls i ogląda język, a następnie zaleca odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, techniki oddechowe, zabiegi ajurwedyjskie czy zioła, które mają wesprzeć organizm i przywrócić jego wewnętrzną równowagę. 

Warto zarezerwować sobie około 1,5 godziny na taką konsultację i przynieść ze sobą wyniki aktualnych badań, listę przyjmowanych leków i suplementów diety, a także występujących dolegliwości. Dzięki temu, uda się określić i zminimalizować czynniki powodujące nierównowagę w ciele. 

Dietetyczka, konsultantka ajurwedy i pasjonatka holistycznego podejścia do zdrowia oraz absolwentka Shakti School.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *