masaż ajurwedyjski

Masaż ajurwedyjski – czym jest?

Ajurweda to jeden z najstarszych systemów medycznych, który wywodzi się ze starożytnych Indii. Jej założeniem jest pomoc osobom chorym i zdrowym poprzez odpowiednio dopasowaną dietę, zioła, ćwiczenia i techniki oddychania. Jednym z ważnych elementów systemu ajurwedyjskiego są również masaże. Dowiedz się, na czym polegają masaże ajurwedyjskie i w jaki sposób mogą wpłynąć na Twoje zdrowie.

Masaże ajurwedyjskie – podstawa medycyny ajurwedyjskiej

Masaż ajurwedyjski to jeden z wielu elementów medycyny ajurwedyjskiej, który działa na poziomie fizycznym, psychicznym i duchowym. Jego głównym celem jest przywrócenie równowagi energii życiowej krążącej w ciele człowieka, zwanej praną. 

Według założeń ajurwedy, prana gromadzi się w czakrach, które zlokalizowane są w kilku różnych miejscach, m.in. głowie, gardle i u podstawy kręgosłupa. W przypadku zaburzeń w przepływie prany przez czakry, mogą pojawić się problemy z samopoczuciem, a nawet zdrowiem. 

Wyróżnia się siedem czakr takich jak:

 • czakra korony – znajduje się ona na samym czubku głowy;
 • czakra trzeciego oka – zlokalizowana jest na czole;
 • czakra gardła – znajduje się w okolicach gardła;
 • czakra serca – zlokalizowana jest w okolicy mostka; 
 • czakra splotu słonecznego – znajduje się nieco powyżej pępka; 
 • czakra sakralna – jest w dolnej części pleców, odrobinę wyżej niż kość ogonowa; 
 • czakra korzenia – znajduje się u podstawy kręgosłupa. 

W trakcie masażu ajurwedyjskiego podejmowane są działania, których głównym zadaniem jest przywrócenie równowagi pomiędzy czakrami. To właśnie one wpływają na zdrowie człowieka na wszystkich jego poziomach. 

Rodzaje masażu ajurwedyjskiego

Istnieje wiele rodzajów masażu ajurwedyjskiego, które wykonywane są z zastosowaniem olejów lub ziół. Wiele z nich dobranych jest również do danej doszy, czyli unikalnej mieszanki żywiołów, którą posiada każdy człowiek. 

Wiedząc, jaką się jest doszą – vata, pitta, kapha – można dobrać najbardziej odpowiedni rodzaj masażu ajurwedyjskiego. U niektórych osób powinien być on mocny i rozgrzewający, a u innych, lepiej sprawdzi się masaż rozluźniający, redukujący napięcia. 

Wśród rodzajów masażu ajurwedyjskiego wyróżnia się m.in.:

 • masaż Abhyanga,
 • masaż Shirodhara,
 • masaż Udvartana,
 • masaż Garshanam,
 • masaż Pinda Sveda,
 • masaż stóp Padabhyanga.

Masaż Abhyanga

To jeden z najbardziej znanych ajurwedyjskich masaży całego ciała, którego celem jest oczyszczenie i przywrócenie równowagi energetycznej organizmu. Podczas zabiegu, osoba masowana jest dobranym w zależności od doszy olejem, takim jak np. olej sezamowy. Zwykle masaż ten wykonują dwie osoby jednocześnie

Masaż ajurwedyjski abhyanga można również wykonać samodzielnie w domu. Masując ciało nadaje się odpowiedni ruch energii, dzięki temu organizm odzyskuje równowagę, a narządy zaczynają funkcjonować prawidłowo.  

Masaż Shirodhara

To ajurwedyjski masaż głowy, którego zadaniem jest stymulacja punktu pomiędzy brwiami (tzw. “trzeciego oka”) za pomocą strumienia ciepłego oleju. Jest to zabieg bardzo odprężający, który korzystnie wpływa na układ nerwowy, redukując napięcia mięśniowe, poprawiając pamięć i koncentrację. 

Masaż Shirodhara wpływa również wzmacniająco i odżywczo na włosy i skórę głowy. Ponadto  doskonale nawilża skórę. Polecany jest szczególnie w bólach głowy, zapaleniu zatok i bezsenności. 

Masaż Udvartana 

To jeden z masaży ajurwedyjskich, w których do masowania ciała wykorzystuje się mieszankę sproszkowanych ziół. Zabieg jest dynamiczny, intensywny i może być wykonywany na sucho (przypomina nieco peeling mechaniczny) lub z użyciem oleju.

Ciało po masażu Udvartana jest odprężone, a skóra gładka i miękka. 

Masaż Garshanam

To masaż połączony z peelingiem, w którym wykorzystuje się sól i sproszkowane zioła odpowiednio dobrane według starohinduskiej receptury. Zabieg wykonywany jest na sucho przy użyciu rękawicy z surowego jedwabiu.

Masaż Pinda Sveda

Masaż ajurwedyjski, który wykonuje się przy użyciu ziołowych stempli. Opiera się na tradycji leczenia ciepłem, co pomaga rozluźnić mięśnie i zmniejszyć sztywność stawów. Ciepło stymuluje również skórę, co czyni ją podatną na wchłanianie substancji odżywczych i wydalanie toksyn. 

Masaż stóp Padabhyanga

To masaż stóp z wykorzystaniem oleju, podczas którego uciskane są odpowiednie punkty mające połączenie z poszczególnymi narządami ciała. Pomaga w relaksacji i rewitalizacji układu nerwowego, a także doskonale uspokaja umysł. 

W masażu ajurwedyjskim stóp padabhyanga masowane są również łydki i kolana, co dodatkowo poprawia krążenie i usuwa nadmiar wody, która zbiera się w okolicach kończyn dolnych.  

Ajurwedyjski masaż leczniczy – wady i zalety

Masaż ajurwedyjski z całą pewnością ma mnóstwo zalet. Przekonał się o tym każdy, kto kiedykolwiek zdecydował się na tego typu zabieg. Już jeden masaż jest w stanie głęboko zrelaksować organizm i poprawić samopoczucie.  

Wśród efektów, których można oczekiwać, wymienić należy przede wszystkim obniżenie poziomu stresu, redukcję napięcia mięśni, poprawę przemiany materii i zniwelowanie dolegliwości bólowych (np. bólu kręgosłupa).

Oczyszczenie organizmu z toksyn

Niezdrowy tryb życia, nieprawidłowo zbilansowana dieta, pośpiech, używki czy zanieczyszczenie powietrza w dużych miastach – wszystko to sprawia, że każdego dnia nasz organizm musi zmagać się z ogromną ilością toksyn. 

Toksyny nie są usuwane na bieżąco, przez co gromadzą się w organizmie. Efekt? Obniżone samopoczucie, pogorszony wygląd skóry, problemy ze snem czy trawieniem. Dzięki masażowi ajurwedyjskiemu, można liczyć na bardzo głębokie oczyszczenie organizmu z toksyn, szczególnie jeśli jest on wykonywany ciepłym olejem. 

Ukojenie zmysłów

Ogromną zaletą masażu ajurwedyjskiego jest również to, że zabieg pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Tego typu masaż to prawdziwe ukojenie dla zmysłów, dlatego powinny zdecydować się na niego osoby, które nieustannie zmagają się z silnym stresem, mają problemy ze snem lub często pojawia się u nich napięcie nerwowe. 

Masaż ajurwedyjski z pewnością może okazać się tutaj bardzo pomocny, szczególnie w połączeniu z innymi technikami ajurwedy. 

Masaż ajurwedyjski – dla kogo?

Tak naprawdę masaż ajurwedyjski jest odpowiedni dla każdego, kto chce w naturalny i kompleksowy sposób wspierać swój organizm. To doskonałe narzędzie dla osób, które na co dzień zmagają się z silnym stresem i szukają sposobu na odzyskanie wewnętrznej równowagi. 

Ajurweda sprawdzi się również przy kłopotach z zasypianiem, problemach trawiennych, zaburzeniach apetytu, trudnościach z utrzymaniem odpowiedniej temperatury zimą czy z bólem głowy i pleców. 

Masaże ajurwedyjskie to doskonały sposób na głęboki relaks i na przyniesienie ukojenia swoim nerwom. Właśnie z tego powodu masaż zalecany jest osobom zestresowanym, zabieganym, które nie mają zbyt wiele czasu na odpoczynek i na zdystansowanie się od codziennych problemów. 

Ponadto pomagają w odzyskaniu wewnętrznej równowagi i zadbaniu o zdrowie. Już jedna sesja może przynieść doskonały efekt, a jeśli zdecydujesz się na regularny masaż całego ciała, Twoje życie stanie się pełne harmonii, a Twoje samopoczucie ulegnie znacznej poprawie.  

Masaż ajurwedyjski – podsumowanie

W ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się najróżniejsze niekonwencjonalne metody terapii, które wywodzą się z najdalszych zakątków świata. Jedną z nich jest masaż ajurwedyjski, który opiera się na użyciu specjalnie dobranych olejów i ziół. 

Najpopularniejszym masażem ajurwedyjskim jest Shirodhara, Abhyanga, Udvartana, Garshanam, Pinda Sveda i Padabhyanga. Każdy z tych zabiegów różni się techniką wykonania, ale przynosi ogrom korzyści dla ciała, umysłu i ducha.

Dietetyczka, konsultantka ajurwedy i pasjonatka holistycznego podejścia do zdrowia oraz absolwentka Shakti School.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *