Test na dosze online

Ajurweda – test na dosze. Dlaczego nie działa i kiedy lepiej udać się do specjalisty?

Test na dosze to najczęściej wyszukiwana fraza związana z ajurwedą. W końcu rozpoznanie swojego prakriti stanowi podstawę działań w ajurwedzie. Jednak, czy wypełniając test online zawsze można być pewnym wyniku? Nie, ponieważ często nie jesteśmy w stanie ocenić siebie obiektywnie i udzielić prawidłowych odpowiedzi. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego test na dosze nie zawsze działa i powinno się go traktować z przymrużeniem oka. 

Test na dosze online z perspektywy praktyka ajurwedy

Testy na dosze są dostępne na większości serwisów związanych z ajurwedą, ponieważ jest to ciekawy dodatek, dzięki któremu można mieć pewne rozeznanie, jaka dosza – vata, pitta, czy kapha lub kombinacja dosz, jest w nas. 

Jednak warto wiedzieć, że przychodzimy na świat z określoną konstytucją, czyli unikalną dla każdego kombinacją dosz, co określa się jako prakriti. Zgodnie z ajurwedą, powinniśmy utrzymywać ten stan w równowadze, aby zachować zdrowie zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Zatem nasze prakriti stanowi punkt wyjścia dla skorzystania z zaleceń i wskazówek ajurwedy. 

Niestety, nasze “idealne” proporcje zwykle ulegają zaburzeniom wskutek prowadzonego stylu życia, sposobu odżywiania lub czynników środowiskowych, które na nas wpływają, co określa się jako vikriti. To sprawia, że często nie jesteśmy w stanie spojrzeć na siebie obiektywnie i dostrzec, jak bardzo oddaliliśmy się od naszego pierwotnego stanu. W takiej sytuacji, udzielone odpowiedzi w teście są niewłaściwe, co sprawia, że jego wynik będzie nieprawidłowy.

Jaką jestem doszą – czy właściwie oceniasz siebie?

Testy na doszę są skonstruowane w taki sposób, że z podanych trzech odpowiedzi należy wybrać tą najbardziej pasującą np. do wyglądu ciała, trawienia, czy stanu psychicznego. Często te pytania są sformułowane tak, że nie wiesz, którą odpowiedź wybrać, bo po części pasuje jedna i druga, a czasami nawet i trzecia odpowiedź. 

Poza tym, skąd możesz wiedzieć, czy Twoje paznokcie lub zęby są małe, średnie, czy duże? Oczywiście, może Ci się wydawać, że są np. duże, ale osoba, która zajmuje się tym profesjonalnie ma porównanie do wielu ciał i ogromną wprawę w tym, aby prawidłowo Cię ocenić. Co więcej, podczas konsultacji może zadać dodatkowe pytania, które pozwolą upewnić się, że wybrana odpowiedź, to ta właściwa. 

Teraz już rozumiesz dlaczego test online nie zawsze może Ci pomóc?

Wynik testu online a rzeczywistość

Idźmy jednak dalej. Rozwiązałaś test online na doszę i wyszło z niego, że dominuje u Ciebie dosza kapha. Zaczynasz jeść zgodnie z zaleceniami, spożywając ciepłe posiłki z dodatkiem rozgrzewających przypraw i nie czujesz się po nich dobrze. Jest Ci gorąco, wręcz nie do wytrzymania, intensywnie się pocisz i odczuwasz rozdrażnienie, a nawet agresję i złość. 

Zaczynasz myśleć, że ajurweda nie działa, bo skoro z testu wynika, że jesteś doszą kapha, stosujesz się do zaleceń i czujesz się gorzej, to coś musi być nie tak…

Ajurweda działa, ale trzeba zacząć od właściwej diagnozy.

Test na dosze online a diagnoza ajurwedyjska – czym to się różni?

Diagnoza ajurwedyjska przeprowadza jest przez specjalistę, który na podstawie dokładnego wywiadu jest w stanie ocenić zarówno stan wyjściowy (prakriti), jak i stan obecny na poziomie ciała i umysłu. 

Podczas konsultacji specjalista ogląda ciało (w przypadku konsultacji online robi to w oparciu o zdjęcia), analizując wygląd m.in. oczu, paznokci, twarzy, włosów, a także proporcji, w tym rozkładu tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Dodatkowo, zadaje wiele pytań związanych z tym, jak się czujesz, z czym się zmagasz i jak wygląda Twoja codzienność. Konsultacja trwa około 1,5 godziny, a zebrane dane pozwalają ustalić właściwe zalecenia, które pomogą przywrócić równowagę i poprawić funkcjonowanie organizmu.

W testach online natomiast trudniej o takie wnioski. W końcu to my oceniamy sami siebie, często zakrzywiając rzeczywistość. Co prawda mamy porównanie do bliskich nam osób, ale to nie wystarcza do udzielenia właściwych odpowiedzi. Ponadto, nie analizujemy naszej codzienności i mamy problem z rozróżnieniem tego, co jest z nami od urodzenia, a co nabyliśmy przez lata życia. W związku z tym nie jesteśmy w stanie wyciągnąć odpowiednich wniosków i na podstawie zaleceń znalezionych w internecie ułożyć planu działań w taki sposób, żeby przyniosły realne korzyści. 

Zalecenia ajurwedyjskie – jak je dobrać?

Dobieraniem zaleceń ajurwedyjskich powinien się zająć specjalista, ponieważ jest on w stanie ustalić, które z nich są kluczowe na ten moment, a które mogą poczekać i zostać wprowadzone nieco później. 

Zalecenia dobierane są do stanu obecnego, czyli tego, jakie teraz masz dolegliwości i z czym się zmagasz. To, jakie jest Twoje prakriti jest ważne, ponieważ może dać Ci wiedzę na temat tego, jaką masz tendencję do emocji, reakcji, czy zachowań. Może również wskazać Twoje mocne i słabe strony, czy być pomocne w ustaleniu tego, w jaki sposób doszło do zaburzeń. Jednak przede wszystkim, należy skupić się na obecnym stanie organizmu. 

Jeśli chcesz zacząć praktykować ajurwedę, a nie wiesz od czego zacząć, przeczytaj artykuł “Jak Wprowadzić Ajurwedę W Codzienne Życie? 5 Prostych Praktyk, Które Zadbają O Twoje Zdrowie I Samopoczucie

Test na dosze online – podsumowanie

Każdy test na dosze online należy traktować z pewną rezerwą, a nie jako pewnik, ponieważ nawet jeśli realistycznie ocenisz siebie i otrzymasz prawidłowy wynik konstytucji, to zapewne niewiele z tym zrobisz.  

Jednak w przypadku, kiedy jesteś ciekawa co dalej i chcesz dobrać zalecenia, czy dowiedzieć się, jak dosze vata, pitta i kapha wpływają na Twój organizm i dobrostan, to zawsze warto skorzystać z wiedzy specjalistów ajurwedyjskich.

Dietetyczka, konsultantka ajurwedy i pasjonatka holistycznego podejścia do zdrowia oraz absolwentka Shakti School.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *